Čo dokážu pleťové masky?

12.06.2023

Masky skrášľujú rýchlo, ale nie nadlho. Majú však aj ďalšiu prednosť: môžete si ich bez väčšej námahy pripraviť sama.


Zábaly s liečivými bahnami a bylinkami boli skrášľovacím hitom už pred 3000 rokmi a sú ním dodnes. Ich účinky by ste mali využívať najmä v núdzových stavoch. Nijaký iný skrášľovací prostriedok pôsobí tak rýchlo a viditeľne. Vďaka pleťovej maske vyzerá suchá pokožka hebkejšie, drsná jemnejšie, sčervenená pokojnejšie. Stačí poznať správny recept na konkrétny problém. Prirodzene, na účinok masiek sa nedá spoliehať každý deň a ani netrvá dlho.



Čistiace masky: 

Vhodnosť: Čistiace masky sa ideálne hodia predovšetkým na mastnú, normalnú a zmiešanú pleť.

Účinky: Čistiace masky trochu "napučia" vrchnú zrohovatenú vrstvu pokožky. Odumreté šupinky kože sa uvoľnia, vsajú prebytočný tuk a neskôr ich z tváre odstránite spolu s maskou. Pod ňou ostane jemnejšia a čistejšia pleť. Nepriepustné chladivé masky navyše zvyšujú prekrvenie, takže pleť potom vyzerá sviežejšie a ružovejšie. A napokon, zaschnutá maska vytvára určité napätie, vďaka ktorému pokožka na nejaký čas získa hladší a mladistvejší vzhľad.

Základom väčšiny čistiacich masiek sú ešte aj dnes liečivé bahná, napríklad kaolín, kremičitá hlina, morské alebo termálné bahno. Spolu s vodou a gélovými latkami sa spracúvajú na roztierateľné pasty. Pridávajú sa do nich rôzne bylinkové prísady, vitamíny, látky podporujúce prekrvenie alebo upokojujúce substancie.

Použitie: Masku nanášajte v hrubej vrstve a nechajte ju pôsobiť asi 20 minút. Za ten čas sa z nej odparí voda a maska stuhne na tvrdú škrupinu, ktorú napokon opäť zvlhčíte vodou a zmyjete. Aby maska nepopraskala a účinkovala optimálne, nemali by ste hýbať tvárovými svalmi. Ľahnite si a relaxujte.

Dôležité: po čistiacej maske si natrite tvár troškou hydratačnej emulzie, aby povrch pleti zvlačnel.




Krémové a hydratačné masky:

Vhodnosť: Krémové masky vynikajúco pôsobia na napätiu, drsnú, unavenú alebo mierne podráždenú pleť.

Účinky: Tieto masky pripomínajú krém, ale aj tu predsa len jeden veľmi výrazný rozdiel: obsahujú pomerne veľa minerálnych olejov a tukov, ktoré pokožku silno utesnia. Z kože preto nemôžu unikať vlhkosť, hromadí sa, a rohovinová vrstva od nej mierne napučí. Pleť potom vyzerá napnutejšie a mladistvejšie. Navyše sa zrohovatená vrstva trochu uvoľní, čiže prepustí väčšie množstvo účinných látok, napríklad substancie viažuce vlhkosť, vitamíny a bylinkové výťažky.

Použitie: Aj krémové masky pôsobia najlepšie vtedy, keď si ich necháte na tvári asi 20 minút a zatiaľ odpočívate. Čo nevsiakne do pokožky, to nakoniec zotrite vodou.




Gélové masky:

Vhodnosť: pre každý typ pleti

Účinky: Chladivé priezračné gélové masky bleskurýchlo osviežia, výrazne zásobia pokožku vlhkosťou a majú aj vyhladzovací efekt.Niektoré účinné látky, (napríklad kolagén), sa postarajú o vlhkosť, iné (výťažky z ginka, mäty priepornej, hamamelu) pleť oživia a prekrvia.

Na vyhladzovanie zväčša slúžia živočíšne alebo rastlinné bielkoviny (napríklad pšeničný proteín). Vytvárajú na pokožke jemný povlak, ktorý ju napína.

Použitie: Väčšina gélových masiek by mala pôsobiť 5 až 10 minút. Ďalšia výhoda: na tvári ich skoro nevidno, a tak môžete pokojne otvoriť poštárovi. Gélové masky používajte pred večerom stráveným v spoločnosti alebo ráno, keď po oslave vyzeráte unavene.



©2023, Kozmetický salón Studio Simona™
©2023, Kozmetický salón Studio Simona™