Ako sa starať o Mastnú pleť
Mnohí mladí ľudia žasnú, akú majú mastnú pleť na tvári, keď sa prebudia k aktivite ich pohlavné žľazy. Tento stav trvá, kým sa nestabilizuje hormonálny režim v organizme. Až v ranej dospelosti sa ukáže, či sa pokožka zaradí k mastnému alebo inému typu. Potom je už mastná pleť s náchylnosťou na uhry a pupáčiky trvalou záležitosťou.
Starostlivosť o mastnú pleť býva zložitá, ale takáto pokožka má aj svoje výhody. Je pomerne odolná, čiže dlho si udržuje mladistvý vzhľad. Vylučuje veľa tuku, z ktorého sa vytvára ochranný filter, zabraňujúci priveľkému odparovaniu vlhkosti a vnikaniu škodlivých látok z okolitého prostredia. Druhá útecha: Pleť neostáva rovnako mastná po celý život. Po dvadsiatke sa zväčša mení na zmiešaný typ.

Za nadmerné vylučovanie tuku zodpovedajú hormóny, presnejšie mužský pohlavný hormón testosterón. Na začiatku puberty ho produkuje aj ženský organizmus. Hormón prikazuje mazovým žľazám, aby produkovali viac mastnoty. Mastná a lesklá pokožka v žiadnom prípade nie je dôkazom toho, že by sa v ženskom či mužskom tele vytvára nadmerné množstvo testosterónu. Vec je trochu zložitejšia: Mazové žľazy majú takzvané receptory, ktoré prijímajú signály vysielané hormónmi. Každý receptor môže inak reagovať na celkom normálne hormonálne signály. Prudkosť odozvy závisí od vrodených predpokladov.
Hned na úvod jedna dôležitá poznámka: Ani najprecíznejšia starostlivosť nič nezmení na zdedenom programe, čiže nemôže znížiť hormonálne podmienenú produkciu mazových žliaz. Napriek tomu je pomoc kozmetiky nezanedbateľná zbaví pleť mastného lesku, na pohľad zmenšiť póry a zníži náchylnosť na uhry. Keď sa neviete rozhodnúť, vyberte si špeciálne prípravky na "normálnu až mastnú či mastnú a nečistú pleť.
Mastná pokožka domáca starostlivosť
Večer si pokožku dôkladne očistite: to je najdôležitejší krok celej starostlivosti. Nadmerné množstvo tuku je totiž ideálnou živnou pôdou pre baktérie, ktoré spôsobujú vznik zápalu (pupienkov). Na čistenie mastnej pleti sa hodia účinné prípravky rozpustné vo vode: umývací gél alebo kozmetické mydlo (syndet), pleťové mlieko. Kto si chce pokožku dodatočne osviežiť, použije pleťovú vodu bez obsahu alkoholu. Napokon naneste veľmi jemnú vrstvu nočného krému pre mastnú pleť.
Ráno si pokožku očistite tak isto ako večer len bez umývacieho gélu alebo pleťového mlieka. Raz až dva razy týždenne prospieva ranný jemný krémový peeling. Na záver použite hydratačný denný krém pre mastnú pleť.
Prečo máva mastná pleť veľké póry?
Presné príčiny zatiaľ nie sú známe, ale v zásade ide o to, že určité mastné kyseliny z kožného tuku pokožku dráždia a majú na svedomí jej zvýšené rohovatenie. Tlak, ktorý vyvoláva toto hrubnutie, rozširuje pôvodne maličké otvory pórov do výraznejších kráterov. Navyše tuk viaže mnoho vlhkosti, okraje pórov viac napučia, a tak vzniká typická pleť s veľkými pórmi. Nepriaznivý dojem umocňujú uhry, ktoré sa tvoria vo veľkých póroch takmer vždy a ešte väčšmi ich rozťahujú.
Mastná pleť bez lesku
Pekný vzhľad mastnej pokožky sa najistejšie docieli ustavičným jemným odmasťovaním a stenčovaním zrohovatenej vrstvy, a pravidelnou aplikáciou chemického peelingu.
Najúčinnejšie pôsobia čistiace masky na uvoľňovanie rohovinovej vrstvy, ktoré pleť za niekoľko minút zbavia nadbytočného tuku a zrohovatených šupiniek. Aplikujú sa raz až dva razy za týždeň. Aj peeling s jemnými zrniečkami dva až trikrát týždenne udržiava pleť jemnou a mäkkou.
Priaznivo pôsobia aj pleťové vody s prísadou mineralnych púdrov. Nanášajte ich po rannom umývaní a na ne dajte denný ochranný krém. Môžete ich použiť aj počas dňa zmatnia vám pleť.
Pravdepodobne najstarším, ale stále účinným prostriedkom proti mastnému lesku je púder. Uprednostňujte nekompaktný, bezfarebný transparentný púder bez lesklých častíc. Pri sklone k zápalom si radšej vyberte lekársky testovaný prípravok. Dôležité: Pred každým pudrovaním si najprv odstráňte z pleti prebytočný tuk kozmetickým obrúskom.
Zriedkavosť: mastná a zároveň suchá pokožka
Stav, keď pleť vylučuje pomerne veľa maziva, či dokonca vytvára uhry a tukové cysty, zároveň je však na pohľad matná, drsná až suchá, nazývajú dermatológovia suchá seborea. Príčinou je nedostatok vlhkosti spojený s nadmernou produkciou mazu. Rohovinová vrstva tuk vpíja, a tak pokožka vyzerá mastne, pórovito a opuchnuto. Pleť so suchou seboreou si čistite ráno a večer umývacím prípravkom pre mastnú pleť a potom ju výdatne ošetrite hydratačným fluidom alebo sérom
Profesionálna starostlivosť o pleť v kozmetickom salóne:
Kozmetické salóny ponúkajú širokú škálu ošetrení, ktoré pomáhajú zlepšiť stav pleti a riešiť rôzne kožné problémy. Medzi najúčinnejšie a najobľúbenejšie patria hĺbkové čistenie pleti, mikrodermabrázia a chemický peeling.
Hĺbkové čistenie pleti:
Účel: Odstraňuje nečistoty, prebytočný maz a odumreté bunky kože. Uvoľňuje upchaté póry a predchádza vzniku akné. Zlepšuje textúru pleti a rozjasňuje ju
Výsledky: Čistá, svieža a rozjasnená pleť. Zníženie výskytu akné a čiernych bodiek
Mikrodermabrázia:
Účel: Jemne odstraňuje vrchnú vrstvu odumretých buniek kože. Zjemňuje jemné vrásky a jazvy po akné. Zlepšuje textúru pleti a zjednocuje jej tón. Podporuje tvorbu kolagénu.
Výsledky: Hladšia, jemnejšia a mladistvejšia pleť. Zredukovanie jemných vrások a jaziev. Zjednotený ton pleti.
Chemický peeling:
Účel: Odstraňuje vrchnú vrstvu odumretých buniek kože pomocou chemických roztokov. Rieši problémy ako akné, pigmentové škvrny a vrásky. Stimuluje regeneráciu pleti a produkciu kolagénu.
Výsledky: Hladšia, jasnejšia a mladistvejšia pleť. Zredukovanie pigmentových škvŕn a vrások. Zlepšenie stavu akné.